Points for both Premierships are obtained by Victorian breeders and Victorian sires from any of the black-type races run during the assigned Spring period at Victorian racetracks.

The scoring started on Scarborough Stakes night at Moonee Valley (23rd September) and will continue until Ballarat Cup Day (19th November).

2016 Victorian Spring Racing Carnival

Leading Victorian Black Type Breeder

Victorian BreederBlack Type Points
Gilgai Farm, Nagambie21
Mrs Valda Klaric12
Devitt/Gordon/Lindsay Park9
Mr John Shannon9
Sandown Lodge8
Contract Racing/Hesket Bloodstock, Newham7
Hillside Thoroughbreds, Nagambie7
Lauriston Farm, Corinella6
Parador Park, Euroa6
Mr Adrian Hall, Yarram5

Leading Victorian Black Type Sire

Victorian SireBlack Type Points
Hard Spun16
Magnus14
Artie Schiller9
Bel Esprit6
Written Tycoon6
Wanted5
Desert King4
Domesday4
Helmet3
Reset3
Street Boss3

Points scoring system

PlacingMajor Races*G1 RacesOther Black Type Races
1st12 points 6 points3 points
2nd8 points4 points2 points
3rd4 points 2 points1 point

*Major races are the Melbourne Cup, Caulfield Cup, WS Cox Plate

Spring Racing Carnival Black Type Races

DateVenueRaceBlack TypeDistanceVic bred/sired racehorsePlacingVic SirePointsVic BreederPoints
24-SepCAULSir Rupert Clarke StakesGroup 11400Bon Aurum1stParador Park, Euroa6
24-SepCAULThousand Guineas PreludeGroup 21400La Luna Rossa2ndWritten Tycoon2
24-SepCAULThousand Guineas PreludeGroup 21400Sword Of Light3rdNew Approach1Contract Racing, Newham1
24-SepCAULCaulfield Guineas PreludeGroup 31400Wazzenme3rdWanted1Mr S Higgs, Bruno Kienan, David Midgley, David Regan, J B Richards1
29-SepM VBill Stutt StakesGroup 21600Hey Doc1stMr Adrian Hall, Yarram3
29-SepM VW H Stocks StakesGroup 21600Kaniana2ndMrs Valda Klaric2
29-SepM VJRA CupGroup 32040Real Love1stDesert King3
29-SepM VJRA CupGroup 32040Tarquin3rdHard Spun1
2-OctFLEMTurnbull StakesGroup 12000Jameka2ndGilgai Farm, Nagambie4
2-OctFLEMBlazer StakesGroup 21400French Emotion1stMrs Valda Klaric3
2-OctFLEMGilgai StakesGroup 21200The Quarterback1stStreet Boss3Gilgai Farm, Nagambie3
2-OctFLEMGilgai StakesGroup 21200We've Got This2ndHard Spun2
2-OctFLEMBlazer StakesGroup 21400Vibrant Rouge3rdWritten Tycoon1Mr Gaston Khougaz1
2-OctFLEMGilgai StakesGroup 21200Durendal3rdContract Racing, Newham1
2-OctFLEMParis Lane HandicapListed1400Akavoroun2ndLacryma Cristi2Mr John Maher, Winslow2
2-OctFLEMPoseidon StakesListed1400Magnarock2ndMagnus2Tarcoola Stud, Tuerong2
2-OctFLEMMaribyrnong Trial StakesListed1000Double Jeopardy2ndContract Racing, Newham2
8-OctCAULSchweppes Thousand GuineasGroup 11600Global Glamour1stLauriston Farm, Corinella6
8-OctCAULLadbrokes Caulfield GuineasGroup 11600Hey Doc3rdMr Adrian Hall, Yarram2
8-OctCAULSchweppes Thousand GuineasGroup 11600Whispering Brook3rdHillside Thoroughbreds, Nagambie2
8-OctCAULSchillaci StakesGroup 21100Malaguerra2ndMagnus2Sandown Lodge2
8-OctCAULThoroughbred Club StakesGroup 31200Hear The Chant1stDevitt/Gordon/Lindsay Park3
8-OctCAULCape Grim Beef SteaksGroup 31200A Lotta Love3rdMakybe, Gnarwarre1
8-OctCAULInglis Debutant StakesListed1000Wait For No None1stDevitt/Gordon/Lindsay Park3
8-OctCAULWeekend Hussler StakesListed1400Rough Justice2ndWanted2
8-OctCAULInglis Debutant StakesListed1000Miss Wahoo3rdMaster of Design1
12-OctCAULCatanach's Jewellers Blue Sapphire StakesGroup 31200Flying Artie1stArtie Schiller3Mr John Shannon3
12-OctCAULCatanach's Jewellers Blue Sapphire StakesGroup 31200Dalradian2ndReward for Effort2Chatswood Stud, Seymour2
12-OctCAULLadies Day VaseGroup 31600Antelucan3rdDomesday1Darley, Northwood1
12-OctCAULItalktravel Caulfield Village StakesListed1200Keen Array1stBel Esprit3
15-OctCAULBMW Caulfield CupGroup 12400Jameka1stGilgai Farm, Nagambie12
15-OctCAULSchweppes Tristarc StakesGroup 21400Tycoon Tara2ndWritten Tycoon2Tony Krushka, Port Fairy2
15-OctCAULNZ Bloodstock Ethereal StakesGroup 31400Tiamo Grace2ndHillside, Nagambie2
15-OctCAULWilliam Hill Moonga StakesGroup 31400Turnitaround3rdHard Spun1Mr Michael Rea, Warrnambool1
19-OctGEELRosemont Stud StakesListed1200Rockolicious1stLimerick Lane, Nagambie3
19-OctGEELRosemont Stud StakesListed1200A Lotta Love3rdMakybe, Gnarwarre1
19-OctGEELGeelong ClassicListed2200Pretty Punk3rdRebel Raider1
22-OctM VLUCRF Super Vase StakesGroup 22040So Si Bon3rdMorning Rise Stud, Red Hill1
22-OctM VMerlin Garage Doors StakesGroup 31600Kaniana1stMrs Valda Klaric3
22-OctM VTelstra Phonewords StakesGroup 31200Archives1stHelmet3Darley, Northwood3
22-OctM VTelstra Phonewords StakesGroup 31200Crafted2ndStarcraft2
22-OctM VBertocchi Crockett StakesListed1200Sweet Sherry1stBel Esprit3
22-OctM VInglis BannerR Listed1000Can't Remember2ndStatue of Liberty2Gilgai Farm, Nagambie2
23-OctSALELadbrokes Sale CupListed1600Manageress3rdMagnus1Mrs Lynne Alderson, Cranbourne1
29-OctFLEMCantala StakesGroup 11600Le Romain1stHard Spun6
29-OctFLEMCoolmore Stud StakesGroup 11200Flying Artie1stArtie Schiller6Mr John Shannon6
29-OctFLEMMyer ClassicGroup 11600French Emotion2ndMrs Valda Klaric4
29-OctFLEMWakeful StakesGroup 22000Tiamo Grace1stHillside Thoroughbreds, Nagambie3
1-NovFLEMJames Boag Premium StakesListed1800Desert Jeuney3rdDesert King1Mr John Schembri1
5-NovFLEMTcl Quhd Tv StakesListed1800Rockstar Rebel3rdRebel Raider1
7-NovFLEMDarley ClassicGroup 11200Malaguerra1stMagnus6Sandown Lodge6
7-NovFLEMEmirates StakesGroup 12000Hauraki2ndReset3
7-NovFLEMMatriarch StakesGroup 22000Sort After2ndWanted2
7-NovFLEMRacing.Com Maribyrnong PlateGroup 31000Wait For No None3rdDevitt/Gordon/Lindsay Park1
14-NovSANDMerson Cooper StakesListed1000Arctic Angel1stHard Spun3Hesket Bloodstock3
14-NovSANDMerson Cooper StakesListed1000Zarpoya3rdWoodside Park, Tylden1
14-NovSANDKevin Heffernan StakesGroup 31300Super Cash3rdWritten Tycoon1
14-NovSANDOTI Racing Doveton StakesListed1000Miss Promiscuity2ndMagnus2Mr Rob Crabtree2
14-NovSANDOTI Racing Doveton StakesListed1000Rock 'n' Gold3rdMr D Stanaway1
14-NovSANDSandown GuineasGroup 21600Ruthven2ndDomesday2Mr Paul Roach2
14-NovSANDLadbrokes Sandown CupListed3200All I Survey3rdDomesday1
14-NovSANDDandenong Twlight Glow StakesListed1400Hear The Chant2ndDevitt/Gordon/Lindsay Park2
14-NovSANDEclipse StakesGroup 31800Turnitaround1stHard Spun3Mr Michael Rea, Warrnambool3
21-NovBRATBallarat CupListed2200Scherzoso2ndBianconi2OTI Racing2
21-NovBRATBallarat CupListed2200Manageress3rdMagnus1Mrs Lynne Alderson, Cranbourne1